Jak się zachować w przypadku szkody parkingowej

Taka szkoda może wystąpić w każdym momencie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się zachować? Te informacje mogą być przydatne w przyszłości!

Szkoda parkingowa

To zdarzenie, które miało miejsce na parkingu. Zazwyczaj jest ono niewielkie w skutkach. Do najpopularniejszych parkingowych szkód należy zarysowanie karoserii, wgniecenie drzwi, uszkodzenie lampy, przetrącenie lusterka. Do takich zdarzeń może dojść z powodu zbyt ciasnego parkowania bądź roztargnienia. Są także sytuacje, w których szkoda parkingowa jest skutkiem chuligańskiego zachowania – celowego przejechania gwoździem, czy przebiciu opony.

Szkoda parkingowa z naszej winy

W takim przypadku nie powinniśmy uciekać z miejsca zajścia. Konsekwencje takiego działania mogą być naprawdę duże. Przede wszystkim, kiedy na miejscu zdarzenia są świadkowie bądź monitoring. Jeżeli auto nie było przez nas prowadzone bez uprawnień, czy po pijak, nie będziemy zobowiązani do odszkodowania pobranego z własnej kieszeni. Wówczas koszty naprawy będą pokryte z obowiązkowego ubezpieczenia OC – to zawsze jest wypłacane z ubezpieczenia sprawcy.

Jak powinniśmy się zachować?

Doprowadzając do szkody parkingowej możemy:

  • zostawić kartkę za wycieraczką uszkodzonego samochodu. Powinny się na niej znaleźć nasze dane – to wyjście z sytuacji w momencie, kiedy bardzo się spieszymy.
  • zaczekać na kierowcę, a następnie wspólnie dopełnić niezbędnych formalności.

Formalności:

  • spisanie oświadczenia, dotyczącego szkody parkingowej
  • ewentualne wezwanie policji

Pozostałe wpisy:

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Rodzaje nadwozia