Zadośćuczynienie w Europie

Gorąco zachęcam do zapoznania się z najnowszym wydaniem specjalnym Wiadomości Ubezpieczeniowych, który znajdziecie tutaj. Numer ten poświęcony jest problematyce zadośćuczynienia za i stanowi rozwinięty zbiór materiałów przedstawionych na konferencji poświęconej temu właśnie zagadnieniu.

Po lekturze sam muszę przyznać, iż jest to udana publikacja. Prezentuje ona nie tylko praktyczne aspekty związane z opisywaną tematyką, ale także dodaje szczyptę teoretycznej pikanterii. Wywody są odpowiednio wyważone i wzbudzają zainteresowanie. Co ważne, analiza prawnoporównawcza jest o tyle ciekawa, iż w jej kontekście wypowiadają się praktycy pochodzący z obcych jurysdykcji. Podnosi to rzetelność publikacji, zarazem wzbogacając jej rangę. Miło jest obserwować także zalążek tego trendu w polskich wydawnictwach fachowych.

Dwie rzeczy niestety nie zaspokają mojej ciekawości. Pierwszą z nich jest uboga wypowiedź przedstawiciela doktryny angielskiej. Z racji tego, iż opisywany obszar jest obszarem mojej głównej specjalizacji, śmiem twierdzić, iż opublikowany opis jest średnio dokladny i tylko z przymrużeniem oka może uchodzić za dokładny opisy instytucji zadośćuczynienia za w Wielkiej Brytanii. Za przykład może posłużyć tutaj kwestia odpowiedzialności za . Materia, która doczekała się powołania dwóch komisji prawych do jej zbadania (osobna dla Anglii i Szkocji), w dodatku poprzedzonych szerokimi konsultacjami, oraz która budzi kontrowersje w każdej jurysdykcji byłego Commonwealth, wydaje się nazbyt streszczona.

Drugą uwagą w kontekście tej publikacji jest brak opisu tej instytucji w prawie francuskim. Uważam, iż regulacja zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej, szczególnie w świetle jurysdykcji o tak długiej tradycji oraz wysokim stopniu zaawansowania regulacyjnego, powinna zostać przedstawiona.

Tym niemniej zachęcam do zapoznania się z tym materiałem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia