Regulacja kosztów ochrony ubezpieczeniowej; niewidzialna ręka czy interwencjonizm?

Od dłuższego czasu przez media przewija się dyskusja na temat rosnących stawek ubezpieczeń majątkowych. Ze szczególną częstotliwością podkreślane są podwyżki cen polis majątkowych. Ich wzrost ubezpieczyciele tłumaczą nam standardowym zestawem wymówek: większa szkodowość, większa przestępczość, większa liczba samochodów oraz bardziej beztroskie traktowanie mienia.

Do tej pory wszystko to było biernie akceptowane przez konsumentów oraz rządy. Wszyscy nadstawialiśmy drugi policzek, chyba już z przyzwyczajenia. Trening przecież odbywał się latami. Ostatnio jednakże w podejściu do kosztów ochrony ubezpieczeniowej rynek stał się trochę bardziej asertywny i nieśmiało zaczął kwestionować zasadność polityki towarzystw ubezpieczeniowych. Konsumenci zaczęli szukać tego co tanie, lecz niekoniecznie tego co dobre, zmuszając towarzystwa ubezpieczeniowe do swoistej ‚wojny domowej’ o klienta. Rządy, regulatorzy, instytucje nadzorcze, także się uaktywniły. Na przykład rząd brytyjski, poprzez Office of Fair Trading (OFT), ni stąd ni zowąd zaczął dociekać przyczyn nienaturalnych cen polis komunikacyjnych, wzywając na dywanik największych ubezpieczycieli. I co się okazało? Okazało się, iż podwyżki i larum otaczające ich wprowadzenie były całkowicie nieuzasadnione.

Powyższe fakty prowokują zatem do kilku pytań. Po pierwsze, czy powinny istnieć lub może już istnieją instrumenty regulacyjne pozwalające zahamować lub chociaż wpłynąć na koszt ochrony ubezpieczeniowej, szczególnie w przypadkach, w których istnieje przymus ubezpieczeniowy? Po drugie, jakie podmioty powinny być wyposażone w kompetencję do współdecydowania o polityce cenowej ubezpieczycieli? Po trzecie, czy ktoś gdzieś już odważył się na taki krok?

Załączam TUTAJ doskonały artykuł, który rozwiewa powyższe wątpliwości. Niestety, wymagana znajomość języka angielskiego.
Jedna odpowiedź do Regulacja kosztów ochrony ubezpieczeniowej; niewidzialna ręka czy interwencjonizm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia