Polisy inwestycyjne- Raport RzU

nie traci tempa. Po świetnym opracowaniu tematu Biuro Rzecznika wzięło się za umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (popularnie zwane polisami inwestycyjnymi). Raport przygotowali pracownicy i eksperci Biura Rzecznika Ubezpieczonych: mec. Anna Gadomska-Orłowska, Wojciech Kamieński, Cezary Orłowski, Małgorzata Więcko.

Czytelnik w tym syntetycznym opracowaniu (144 strony jak na taką materię to naprawdę niewiele) zapoznać się może z praktycznie całością problematyki, między innymi z:

 • charakterem prawnym umowy,
 • marketingiem ubezpieczeniowym,
 • przykładowymi klauzulami z OWU,
 • zasadami inwestowania w polisę,
 • opodatkowaniem zysku,
 • nagannymi praktykami rynkowymi,
 • orzecznictwem sądowym.

Całość dopełniają wykresy i symulacje ekonomiczne.

Tekst raportu można znaleźć TUTAJ 

Aktualizacja: odpowiedź ubezpieczycieli dostępna jest TUTAJ 
Lektura obowiązkowa!
3 Odpowiedzi do Polisy inwestycyjne- Raport RzU

 1. Jestem w trakcie czytania i przyznam, że zawarte są tam odważne twierdzenia – można powiedzieć, że podważające cały opisywany „rynek”. Będzie jednak trudniej z udowodnieniem niektórych twierdzeń mimo, że mogą one wydawać się oczywiste z punktu widzenia przeciętnego konsumenta.

   • Trzeba mieć świadomość, że jest to w końcu Rzecznik Ubezpieczonych, który ma sygnalizować nieprawidłowości z jego punktu widzenia biorąc pod uwagę interes słabszej strony. Potem odpowiednie organy państwowe lub pojedynczy konsumenci muszą dostosować to do swoich problemów i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski – gdyż nie wszystkie spostrzeżenia można przenieść wprost na zarzut skierowany przeciwko przedsiębiorcy.
    Niemniej np. ponad 100 stron jednego z OWU nawet na mnie zrobiło wrażenie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia