Polisa zimowa – kolejny ból głowy

Co roku właściwie zadajemy sobie to samo pytanie: ubezpieczać się przed wyjazdem zimowym czy nie? Co roku też obawa o nasze zdrowie czy byt jest coraz silniej pobudzana – przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych szargają nasze nerwy coraz to nowszymi zagrożeniami, a zakłady ubezpieczeniowe kuszą nową gamą produktów (tanich i oczywiście niezbędnych) Na domiar złego same media podsycają ten ogólny niepokój, ciągle komentując komplikujące się warunki pogodowe i ich tragiczne skutki. Ale czy to wszystko jest konieczne? Czy musimy być zawsze ubezpieczeni od wszystkiego i wszędzie? Na co należy zwracać szczególną uwagę?

1.       Gdzie jedziemy?

Bardzo  istotne jest to gdzie jedziemy. Jeżeli na przykład szykujemy się na wyjazd na narty do jednego z europejskich resortów,  nie należy się obawiać niesamowitymi, nieraz mitycznymi w opinii agentów, kosztami opieki medycznej. Jako obywatele EU jesteśmy uprawnieni do opieki medycznej w każdym z krajów Unii, więc nie ma powodu, by szarpać się na ponadstandardową ochronę (wystarczy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jeśli natomiast planujemy wypoczynek na stokach w Kanadzie, warto pomyśleć o polisie komplementarnej, gwarantującej wszechstronną i solidną ochronę. Tam, koszty opieki medycznej i jakiejkolwiek innej są absurdalnie wysokie. Lepiej więc nie ryzykować.

2.       Jak zamierzamy spędzać czas?

Jeśli wypoczynek zimowy ma głównie polegać na okazjonalnych spacerach po centrum Zakopanego, nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia, które jest drogie, ponieważ przyjmuje ryzyko naprawienia szkód i krzywd poniesionych w wyniku zejścia lawiny, czy uprawiania sportów ekstremalnych. Wystarczy prostsza, a zarazem tańsza opcja, która pozwoli czuć się pewniej w sytuacji, gdy złamiemy nogę czy potłuczemy się po poślizgnięciu się na lodzie.

3.       Jakie straty jesteśmy w stanie ponieść, a jakie spowodować?

Warto przeprowadzić rachunek sumienia i pomyśleć o tym jakiej wartości jest nasz sprzęt narciarski, samochód jakim się wybieramy w podróż, ile osób ze sobą zabieramy i jakie szkody możemy potencjalnie wyrządzić innym, na przykład wjeżdżając w nich na stoku narciarskim. Po dłuższej chwili zastanowienia, należy wybrać sumę gwarantowaną i opcje ochrony ubezpieczeniowej, które pokrywają się z naszymi wyobrażeniami. Zazwyczaj więc będzie to najniższa suma gwarantowana jaka znajduje się w ofercie (i tak bardzo wysoka). Nie należy bowiem przesadzać z dramaturgią wydarzeń i sztucznie zawyżać koszty. Wskazana jest kalkulacja ’na chłodno’.

4.       Co oferuje polisa poza zwykłym ubezpieczeniem?

Jeżeli kilka polis oferuje podobną ochronę ubezpieczeniową, warto spojrzeć co oferują stricte poza nią. Konkurencja rynkowa sprawia, iż wielu ubezpieczycieli wraz ze swoimi polisami oferuje znaczną ilość dodatkowych zniżek lub programów partnerskich. Można więc przy okazji kupna ubezpieczenia, dostać na przykład rabat na karnet na wyciąg narciarski, dodatkową polisę, czy też zniżkę w wielu ‘zimowych’ punktach gastronomicznych.

5.       Oferty szkół narciarskich/biur podróży

Niezmiernie często jest tak, iż ubezpieczenie ‘zimowe’ oferowane jest przez biuro podróży, które organizuje nasz wyjazd. Może być ono drogie lub niekoniecznie takie, jakie odpowiada naszym indywidualnym potrzebom (choć nie zawsze), pomimo świetnego wrażenia wstępnego. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiej polisy pod wpływem chwili, warto zobaczyć, co jest w standardowej ofercie gdzie indziej. Pamiętajmy, że biura podróży otrzymują wynagrodzenie za sprzedaż takiej polisy, więc zależy im na tym, byśmy ją mieli, niezależnie od tego czy jej potrzebujemy czy nie. Ponadto, nie ma jednej, dobrej polisy dla każdego. Warto wysilić się więc trochę i ‘skroić’ sobie ochronę ubezpieczeniową na miarę, kupując ją gdzie indziej. Będzie to na pewno tańsze rozwiązanie aniżeli opcja uniwersalna, a zaoszczędzone środki na pewno się przydadzą.

6.       Czego nie pokrywa polisa?

Z należytą pieczołowitością i cierpliwością należy przestudiować jakie są wyłączenia zawarte w OWU polis, którymi jesteśmy zainteresowani. Lepiej jest poświęcić trochę cennego czasu, aniżeli być niemiło zaskoczonym w razie wypadku. Na przykład, częstym wyłączeniem w polisie narciarskiej jest odmowa wypłaty odszkodowania w przypadku, kiedy osoba ubezpieczona w chwili doznania lub wyrządzenia szkody była pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że albo należy wybrać innego ubezpieczyciela, który takie wyłączenia nie przewidział, albo powstrzymać się od picia ‘grzańca’ w przystokowym barze.

7.       Co trzeba wykupić?

Bez względu na to jak rysuje się harmonogram naszego wypoczynku, koniecznie należy wykupić ochronę ubezpieczeniową na wypadek podjęcia akcji ratowniczej/poszukiwawczej, ‘zaginięcia’ naszego sprzętu zimowego oraz drobnych szkód na osobie (np. na wypadek złamania). Jeżeli sezon zimowy to dla nas ciągłe przemieszczanie się samolotem czy pociągiem, warto wykupić polisę, która obejmie ochroną nasz bagaż i nas samych oraz wypadki opóźnienia lub odwołania podróży ze względów pogodowych. Dobrze jest mieć również ubezpieczenie OC, aczkolwiek, nie jest to mus.

Pomimo możliwości zakupu polisy przez Internet czy nawet SMS, zawsze polecam każdemu spotkanie z agentem lub brokerem, po uprzednim, pobieżnym zapoznaniu się z poszczególnymi produktami w Internecie. Wizyta taka nie jest ani kosztowna, ani wiążąca, a przy okazji można się także wiele dowiedzieć, co na pewno pomoże utwierdzić się w przekonaniu odnośnie tego, jaka polisa jest dla nas najlepsza. Warto jednakże, uodpornić się na tricki sprzedażowe. Grunt to myśleć trzeźwo, głośno pytać i ‘być nieustraszonym na złość zimy’.

Ponadto, w razie gdy produkt nie będzie spełniał/nie spełni obiecanych funkcji, możemy żądać odszkodowania na podstawie tego, iż zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez sprzedawcę. W przypadku kupna polisy przez SMS czy tez Internet, taka opcja jest wyłączona, ponieważ polisę kupiliśmy sobie sami.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia