O prawie ubezpieczeniowym, o kancelariach odszkodowawczych i kancelariach butikowych

Gdy dojdzie do momentu w którym zmuszeni jesteśmy szukać pomocy prawnej często pojawia się bardzo zasadne pytanie: Jaką kancelarię prawniczą wybrać? Pytanie to też rodzi szereg kolejnych, równie słusznych wątpliwości. Nierzadko zastanawiamy się czy iść do prawnika bardzo wyspecjalizowanego, czy skorzystać z pomocy prawnika ‘od wszystkiego’. Ba, nie raz, nie dwa, przez głowę przechodzi nawet myśl o tym, czy prawnik z uprawnieniami jest nam w ogóle potrzebny – można się przecież udać do tzw. kancelarii odszkodowawczej.

Jaki wybór ja polecam? Przewrotnie napiszę, iż w sprawach niewielkiego kalibru osobiście udałbym się do kancelarii odszkodowawczej, aczkolwiek, co muszę wyraźnie podkreślić, tylko takiej z prawdziwego zdarzenia. Na polskim rynku mało jest takich podmiotów, ale to nie znaczy, że nie istnieją. Kancelaria odszkodowawcza, która zatrudnia uznanych specjalistów o profilu odszkodowawczym i cieszy się nieskalaną reputacją poradzi sobie z ‘naszym bólem głowy’ sprawniej i często taniej aniżeli prawnik z uprawnieniami, który takie sprawy prowadzi rzadko, niezależnie od tego jakiego kalibru klientów ma w swoim portfolio lub jak wielkie zasługi dla wymiaru sprawiedliwości sobie przypisuje (debatę o etyce zawodowej pozwolę sobie pominąć).

Chociaż, co trzeba uczciwie wyłuszczyć, wybór stosownej kancelarii odszkodowawczej musi być podjęty zgodnie z zasadami ograniczonego zaufania. Nie jest to wina rynku samego w sobie, ale braku odpowiedniego nadzoru i właściwych regulacji.

Uwagę należy przede wszystkim zwracać na to czy kancelaria odszkodowawcza ma:

- z góry ustalone prowizje i opłaty oraz przejrzyste umowy;

- grono eksperckie (ludzi, którzy są w branży od wielu lat);

- nienachalną akwizycję;

- ubezpieczenie OC;

- pozytywna historię świadczenia usług/pozytywny profil działalności.

Jeśli postawimy plusa pod tymi wszystkimi punktami to możemy być pewni, że sprawa będzie załatwiona profesjonalnie. W przeciwnym wypadku pomoc ze strony kancelarii odszkodowawczej odradzam.

W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć odpowiedniej kancelarii odszkodowawczej lub nasza sprawa jest bardziej specjalistyczna czy też wielkiej wagi, polecam tylko kancelarię butikową (kancelarię prowadzoną przez prawników z uprawnieniami o wąsko określonym profilu). butikowe to wbrew obiegowej opinii nie oaza przetrwania dla słabych partnerów, czy też pobocze na które spychani są wypaleni prawnicy. To raczej konieczność podyktowana zawiłością współczesnego prawa i jego postępującym detalizmem. Prawnik, przynajmniej taki z prawdziwego zdarzenia,  musi w tej chwili być jak lekarz konkretnej specjalizacji, tj. mieć ogólne pojęcie o  prawie, ale znać doskonale tylko kilka jego dziedzin. Żaden prawnik nie może bowiem dzisiaj uważać się za eksperta ‚od wszytkiego’. Dlatego też butikowe w porównaniu do kancelarii o profilu ogólnym mają kilka przymiotów stanowiących o ich przewadze.

Po pierwsze, kancelaria butikowa to wiedza specjalistyczna dostępna od ręki. Trudno jest mi sobie wyobrazić, aby adwokat lub radca prawny o ogólnej specjalizacji był na tyle obyty z prawem by sprawnie założyć keptyw na Bahamach albo bez zbytnich problemów wynając takowy na rzecz swojego klienta. A dla prawnika, który na branży ubezpieczeniowej zjadł zęby to chleb powszedni. Spróbujmy także szczęścia w poszukiwaniu doradztwa w zakresie produktów z rynku londyńskiego u radcy prawnego związanego zawodowo głównie z polskim prawem gospodarczym. Jakąś tam informację powinniśmy uzyskać, ale zastanówmy się zdroworozsądkowo czy specjalista o takim profilu będzie nam w stanie pomóc. Śmiem twierdzić, iż istnieje duże prawdopodobieńśtwo, że nawet sam specjalista do którego właśnie przyszliśmy z problemem odeśle nas z kwitkiem.

Po drugie, specjalizacja to znajomość rynku i jego mikroprawideł. butikowe oferują pragmatyczne podejście do powierzanych im spraw, bo dobrze znają branżę w obsłudze której się specjalizują. butikowe to przecież prawie zawsze wytwór jednostek mających duży bagaż komercyjnej praktyki, znających każdą warstwę sektora który obsługują. Spore grono prawników zatrudnionych w tradycyjnych kancelariach nie doświadczyło ekspozycji na surowe realia rynkowe (poza branżą prawniczą). Nie są więc oni gotowi rozwiązywać problemów świata, który rozumieją jedynie pobieżnie. Rafał Zięba podnosił ostatnio na łamach jednego z portali prawniczych, iż „problem z jednej dziedziny generuje zagadnienia wymagające wiedzy z innych obszarów prawa” natomiast „złożone problemy wymagają kompleksowego podejścia.” Pełna zgoda. Aczkolwiek, trudno mi uwierzyć w to, by specjalista takowych problemów nie mógł przewidzieć lub też sobie z nimi poradzić. Ponadto, w kancelarii tradycyjnej, nawet pomimo dużego wsparcia ze strony większego zespołu, ‘specjalista’ zazwyczaj jest pozostawiony sam sobie, bo jako jedyny ma realne pojęcie o danych zagadnieniu, a zespół ‘uczy się’ na jego sprawie. W kancelariach butikowych pracują tylko specjaliści.

Po trzecie, butikowe trzymają koszty w ryzach. oferujące pełen zakres usług są kancelariami, które z racji braku ekspertyzy w zakresie określonego zagadnienia lub poprzez swoją nieuwagę mogą (choć czasem nawet celowo uciekają się do tego by) niepotrzebnie piętrzyć problemy. Rzadko która kancelaria przyzna się, że takie praktyki mają miejsce, ale takie są fakty. A ta niekompetencja odbija się negatywnie na finansach klienta. Natomiast, tajemnicą chyba nie jest, iż osoba doświadczona w rozwiązywaniu problemów określonej natury rzadko się potyka przy rozwiązywaniu spraw zawiłych, choć wciąż pozostających w związku z jej specjalizacją. Co przemawia jeszcze za kancelariami butikowymi to to, że butikowe są z reguły małymi firmami, które nie obciążają klientów stawkami jakimi szafują międzynarodowe sieciowe. Nie muszą bowiem pokrywać kosztów siedzib w budynkach ze stali i szkła, agresywnej kampanii wizerunkowej czy płacić ‘haracz’ na rzecz struktur międzynarodowych.

Oczywiście daleki jestem od twierdzeń, iż oferujące kompleksową obsługę klienta są złe, bądź nie mają racji bytu. Przeciwnie, ich istnienie jest konieczne, ponieważ gro klientów zwraca się do prawników ze sprawami, które nie wychodzą poza standardowe prawidła trudności. Aczkolwiek, podkreślić trzeba, iż rzadko kiedy zdarza się aby tradycyjna kancelaria parała się regularnie rozwiązywaniem problemów o bardzo nietypowym charakterze, w dodatku z wielu dziedzin prawa. Za sprawą argumentów ekonomicznych i operacyjnych tego typu sprawy z reguły nie są przyjmowane.
Komentarze są wyłączone.

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia