Recenzja: M. Podstawka (red.), Finanse

‘Finanse’ pod redakcją naukową Mariana Podstawki to publikacja, która ze swobodną dumą, przynajmniej w mojej subiektywnej opinii, wchodzi do kanonu książek traktujących o rynkach i systemach finansowych. De facto, tuz po ukończeniu pracy nad niniejszą recenzją, książka zajęła jedno z bardziej honorowych i wyeksponowanych miejsc w moim podręcznym księgozbiorze. I to nie ze względu na to, że książka zawiera w sobie nad wyraz oryginalną treść lub też trzęsie dogmatami nauki, bo brak w niej naukowej sensacji i innowacyjnego splendoru. Można rzec, że jest nawet zwyczajna. Ale ‘Finanse’ są tym czym być powinny; lapidarnym ( i aktualnym) i rozsądnie rozplanowanym kompendium wiedzy na tytułowy temat, w dodatku napisanym zrozumiałym piórem.

Nie wdając się w detale treści, bo większość z czytelników powinna być w stanie wyobrazić sobie schemat takiej publikacji, na uznanie zasługuje fakt, iż wiele zagadnień jakie porusza książka omówionych jest na przykładach wziętych z polskiej rzeczywistości ekonomicznej i regulacyjnej. To ważny wyróżnik, gdyż solidny procent publikacji nt. finansów, ma bardzo ogólny charakter i często stanowi nadpsutą kalkę publikacji zagranicznych. Istotną cechą indywidualną ‘Finansów’ jest także to, iż publikacja w porównaniu do konkurencyjnych wydawnictw porusza relatywnie szeroki zakres zagadnień i bardzo rozsądnie dawkuje wiedzę. W rezultacie czytelnik ma sposobność zapoznać się np. z funkcjonowaniem rynków kapitałowych sensu largo i dowiedzieć się nieco o mezzanine finance albo dokładnie poznać ramy funkcjonowania ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych włącznie z budżetem NFZ. Warto także podkreślić, iż publikacja jest bardzo obiektywna, a sami autorzy byli na tyle powściągliwi w przekazywaniu wiedzy, że jest ona wolna of osobistych preferencji i opinii. To wszystko to dla mnie duże zalety.

Co z wadami? Generalnie ich brak, poza nieirytującymi drobnymi błędami drukarskimi i kilkoma niedopowiedzeniami. Aczkolwiek, bardzo prawdopodobne jest to, iż niektórych czytelników będzie denerwował podręcznikowy charakter publikacji. Mi osobiście to nie przeszkadza, choć oswoiłem się z tym dopiero po kilku stronach lektury.

Autor: Praca zbiorowa pod redakcją M. Podstawki
Tytuł:  Finanse
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 823

Końcowa ocena PiU: 9/10

 

 
Category: ALL, Recenzje

3 Odpowiedzi do Recenzja: M. Podstawka (red.), Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia