Recenzja: C. Bywalec, Ekonomika i finanse gospodarstw domowych

Dla kogoś kto zdołał przekopać się przez niezły bagaż zagranicznych publikacji ekonomicznych sygnowanych przez ‚światowe’ domy wydawnicze, niekłamaną trudność sprawia entuzjastyczne spojrzenie na rodzime publikacje traktujące o podobnej tematyce. Tak było i w przypadku Ekonomiki i finansów gospodarstw domowych Czesława Bywalca. Choć tutaj poziom i treść tytułu sprowadziły mój sceptycyzm do partneru.

Książkę przeczytałem bardzo szybko i nawet pomimo tej pobieżności, odnalazłem w niej swoisty urok, rzadką, o ile niespotykaną, prostotę. W oczy trzuciło mi się przede wszystkim to, iż pomimo swojej zwięzłości publikacja komentuje wiele zjawisk natury mikro- i makroekonomicznej w przyzwoitym detalu. Oznacza to, ze poza opisami pobocznych oczywistości, których w tego typu pozycji nie mogło zabraknąć, takich jak struktura finansów i przepływy pieniężne gospodarstwa domowego, autor często nawiązuje do finansów behawioralnych, nie stroniąc także od bardziej szczegółowych rozważań na temat np. wskażników ufności czy racjonalności konsumenckiej. Takie wyważone podejście dostarcza komplementarnego obrazu tego jak kształtują się decyzje ekonomiczne w gospodarstwie domowym i jakie stymulanty nadają im ton. To ważne z perspektywy nie tylko zawodowego ekonomisty, ale także agenta ubezpieczeniowego i doradcy finansowego.

Czesławowi Bywalcowi udało się także stworzyć właściwy schemat dla tego typu publikacji. Książkę można czytać wyrywkowo i wiele z niej wynieść. Język i przystępna forma sprawia, że treść sama wpada do głowy i na długo w niej zostaje. To się bardzo podoba. Lektura od deski do deski z kolei daje nam poczucie eksperta w opisywanej materii, co zaskakuje i również cieszy patrząc na gabaryty książki.

Publikacja z definicji jest kierowana do szerokiej grupy odbiorców, choć ja nie zakwalifikowałbym wszystkich do tej grupy docelowej. Książka jest wartościowa i co do tego nie ma żadnego ‚ale’; jak wspomniałem wyżej czyta się lekko, nawet kiedy autor lekko popada w schematyczność, i jest wolna od wyczerpujących passusów, tak typowych dla publikacji naukowych, choć nie do końca zrozumiałych. Aczkolwiek, w moim mniemaniu, nawet pomimo takiej struktury, jest zbyt uboga pod względem treści (choć może to jej ukryta zaleta) by polecić ją bardziej zaawansowanym czytelniko. Pozostali natomiast, będą zachwyceni przejrzystością narracji i zwiewnym charakterem przekazu. Osobiście poleciłbym ją każdej osobie w jakikolwiek sposób powiązanej z branżą finansową.

Autor: Czesław Bywalec
Tytuł:   i finanse gospodarstw domowych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 200

Końcowa ocena PiU: 9/10
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Prawo ubezpieczeniowe, ubezpieczenia odszkodowania, dzialalnosc ubezpieczeniowa, ubezpieczenia finansowe, odszkodowania powypadkowe, zadoscuczynienie za blad, odszkodowania powypadkowe, zakład ubezpieczeniowy, PZU, Hestia, Warta, ubezpieczenia pomostowe, odszkodowania za blad medyczny, ubezpieczenia gospodarcze, agent ubezpieczeniowy, tanie ubezpieczenia